Saturday, January 23, 2021

Study with me! Tricks and methods to ease the studying time.


Studying and revisions are not always easy but also not always difficult. Actually, it depends on many things - on the weather, our mood, the amount of stuff we need to study. Well, it looks like this when it comes to me - I always have problems with starting studying when it rains outside or when I know that I have to revise something I really don’t like.

Uczenie się i powtarzanie nie zawsze jest łatwe, ale też nie zawsze jest trudne. Właściwie to zależy od wielu czynników – od pogody, naszego wyspania, ilości i rodzaju materiału, który zamierzamy powtarzać. A przynajmniej u mnie tak to wygląda – trudno jest mi zabrać się za naukę, kiedy deszcz uderza w szybę mojego okna albo gdy wiem, że czeka mnie powtarzanie na jeden z najgorszych przedmiotów.

When I was at my first year of uni, I used to meet my friends during breaks to study together, talk about subjects and explain those difficult things we hadn’t understood before. I really liked those meetings because this brainstorm helped us to clarify what wasn’t sure and find the right answers and results. Obviously, this kind of meeting is impossible right now, especially when your uni friends don’t live in the same city as you. Going out to a coffee shop or a library isn’t possible either. I need to confess that I had to reorganize and find a new system of study which would make my work more productive.

Na pierwszym roku studiów razem ze znajomymi mieliśmy w zwyczaju siadać między zajęciami i coś tam powtórzyć, wyjaśnić, wspólnie zrozumieć. Bardzo lubiłam te produktywne okienka, bo taka burza mózgów pozwalała wyjaśnić wiele niewiadomych albo dojść do wspólnych wniosków, jak co wygląda. Wiadomo, teraz takie spotkania nie do końca są możliwe, tym bardziej jeśli znajomi z roku pochodzą z różnych miast. Wyjście do kawiarni czy nauka w bibliotece w ogóle nie wchodzą w grę. Przyznaję, że musiałam się trochę przeorganizować i znaleźć dla siebie taki sposób, który sprawi, że czas spędzony nad książkami i zadaniami będzie rzeczywiście produktywnie wykorzystany.


I’ve realized that I couldn’t focus in silence, that’s why I started to look for a special playlist which would help me in studying. Recently I found “Study with me” videos on YouTube (links down below!). When I don’t need to use my laptop to study, I switch on the full-screen mode so I have the feeling that somebody studies with me. But even when this video is just in the background, when I use my laptop to study, it also gives the same effects - focus and concentration. 

Zauważyłam, że (o dziwo) nie umiem się skupić w ciszy, dlatego zaczęłam szukać specjalnych playlist, które pomagają mi w skupieniu. Moim ostatnim odkryciem są filmiki „Study with me” na YouTubie (pod postem znajdziecie kilka linków). Gdy uczę się bez pomocy laptopa, to włączam je w trybie pełnoekranowym, dzięki czemu mam wrażenie, że powtarzam razem z kimś innym i łatwiej jest mi się skupić. Ale nawet włączenie takiego filmiku w tle, kiedy robię coś na laptopie, przynosi te same efekty – skupienie i koncentrację.

Last week I asked you to share with me your favorite methods and tips that make studying easier, so here we go with all the things you mentioned!

1. Pomodoro 

It’s a technique that consists of time blocks for concentration and breaks. It can be 25 minutes of being focused and 5 minutes of break or 50 minutes of study and 10 minutes of relaxation.

2. Making notes on a paper fold in a half lengthwise the longer side

This helps to reduce paper waste while making notes and also to create them into two columns! 
What’s more, I recommend you to create your own color code - one color for definitions, one color for main topics, etc. It eases looking for a precise thing, or just to have beautiful notes.

3. Brain warm up 

you can look for a precise exercise that will help our brain to concentrate, or do our favorite exercise if we already know what works the best for us. 

4. Having a phone far away from us

Even in a different room. But if we need it to study, switch off the notifications of all the apps you don’t want to disturb you. I can highly recommend this tip and confirm that my studying time is way better when my phone is left in a different room.


W zeszłym tygodniu zapytałam Was na Instagramie, jakie są Wasze ulubione metody i triki ułatwiające naukę. Oto inspiracje od Was:

1. Pomodoro

Metoda, która polega na pracowaniu w interwałach czasowych, podczas których jesteśmy skupieni, i robieniu sobie krótkich przerw. Może to być 25 minut skupienia i 5 minut przerwy, ale może to być również 50 minut pracy i 10 minut relaksu.

2. Robić notatki na kartce złożonej na pół wzdłuż dłuższego boku

Dzięki temu przygotujemy notatki w dwóch pionowych kolumnach, co pozwoli zaoszczędzić papier!
Oprócz tego warto utworzyć kod kolorystyczny – jeden kolor do wypisywania definicji albo wzorów, inny do nazywania rozdziałów i bloków tematycznych, jeszcze inny do podkreślania. To pozwoli usystematyzować notatki i ułatwi szukanie konkretnych informacji.

3. Rozgrzewka mózgu przed nauką 

Można poszukać konkretnych ćwiczeń, które ułatwią naszemu mózgowi skupienie, albo wykonać nasze ulubione, jeśli już wiemy, co najlepiej nas pobudza.

4. Telefon trzymać daleko od siebie, najlepiej w innym pokoju. 

A jeśli potrzebujemy go do nauki, to wyłączmy powiadomienia we wszystkich aplikacjach, które nas rozpraszają. Mogę podpisać się pod tym obiema rękami i potwierdzić, że gdy telefon jest daleko, to o wiele lepiej pracuję!


And the last thing, which is also very important, is to have b r e a k s. Studying all the time without any break is like squeezing the abs in a plank position and keeping them tight all day long. It’s really tiring, isn’t it? So as our muscles need a release, our brain needs that too, so don’t forget about having five-ten minutes breaks for making a coffee or a tea, stretching a little bit, or dancing to a favorite song. 

I hope that this blog post is a big inspiration for you! Look below for another inspo - check out those links too. Wish you all good luck, fingers crossed!


Na koniec dopowiem, że ważnym aspektem, o ile nie najważniejszym, są  p r z e r w y. Uczenie się bez przerw jest jak spinanie mięśni brzucha w desce i trzymanie ich spiętych przez cały dzień. Jest to wybitnie męczące! Tak jak nasze mięśnie potrzebują przerwy, tak samo nasz mózg jej potrzebuje, dlatego nie zapominajcie o nawet pięciu minutach na przeciągnięcie się, zrobienie kawy czy herbaty, popatrzenie w okno albo taniec do ulubionej piosenki.

Mam nadzieję, że ten post będzie dla Was dużą inspiracją! Poniżej znajdziecie kilka ciekawych lików, koniecznie je sprawdźcie. Powodzenia z nauką, trzymam kciuki!

i n s p o   l i n k s

with love
Basia


Post a Comment

© Primineers. Design by FCD.